Görüşmelerde sorulan temelden uzman düzeyine kadar Python mülakat soruları içeren yeni yazı serimle geldim. 🙂 İş görüşmesine kısa sürede hazırlanabilmeniz için her soruyu yanıtlıyorum!

Python Mülakat Soruları

python
..

1) Python’da bir programın performansını nasıl artırırsınız?

Bir Python programının performansını artırmanın birçok yolu vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Veri Yapısı: Bir Python programında amacımıza uygun doğru veri yapısını seçmeliyiz.
  • Standart Kitaplık: Mümkün olan her yerde, standart kitaplıktan yöntemler kullanmalıyız. Standart kitaplıkta uygulanan yöntemler, kullanıcı uygulamasından çok daha iyi performansa sahiptir.
  • Soyutlama: Bazen, çok fazla soyutlama ve dolaylılık bir programın yavaş çalışmasına neden olabilir. Koddaki gereksiz soyutlamayı kaldırmalıyız.
  • Algoritma: Doğru algoritmanın kullanılması bir programda büyük fark yaratabilir. Problemimizi yüksek performansla çözmek için uygun algoritmayı bulup seçmeliyiz.

 

2) Python kullanmanın faydaları nelerdir?

Python, Google’ın bile kullandığı kadar güçlüdür. Python kullanmanın faydalarından bazıları şunlardır:

  • Verimli: Python, bellek yönetiminde çok verimlidir. Büyük Veri gibi büyük bir veri kümesi için Python’da programlamak çok daha kolaydır.
  • Daha Hızlı: Python kodu yorumlansa da, yine de Python çok hızlı bir performansa sahiptir.
  • Geniş kullanım: Python, farklı kuruluşlar arasında farklı projeler için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu geniş kullanım nedeniyle, Python ile kullanıma sunulan binlerce eklenti mevcuttur.
  • Öğrenmesi kolay: Python’u öğrenmesi oldukça kolaydır. Bu, Python kullanmanın en büyük yararıdır. Python’da karmaşık görevler çok kolay bir şekilde uygulanabilir.

 

3) Bir Python kaynak dosyasında kaynak kod kodlamasını nasıl belirteceksiniz?

Varsayılan olarak, Python’daki her kaynak kod dosyası UTF-8 kodlamasındadır. Ancak kaynak dosyalar için kendi kodlamamızı da belirtebiliriz. Bu, #! ifadesinden sonra aşağıdaki satırı ekleyerek yapılabilir. kaynak dosyadaki satır.

# -*- coding: encoding -*-

Yukarıdaki satırda kodlamayı, kullanmak istediğimiz kodlama ile değiştirebiliriz.

 

4) Python’da PEP 8’in kullanımı nedir?

PEP 8, Python kodu için bir stil kılavuzudur. Bu belge, Python’da kod yazmak için kodlama kurallarını sağlar. Kodlama kuralları girinti, biçimlendirme, sekmeler, maksimum satır uzunluğu, içe aktarma organizasyonu, satır aralığı vb. ile ilgilidir. Kodumuzda tutarlılık sağlamak için PEP 8 kullanıyoruz. Diğer geliştiricilerin kodu okumasını daha kolay hale getiriyoruz.

 

5) Python’da Pickling Nedir?

Pickling, bir Python nesne hiyerarşisinin bayt akışına dönüştürülebildiği bir işlemdir. Pickling işleminin tersi, Unpickling’dir.

Python’un pickle adında bir modülü vardır. Bu modül, Python nesne yapısının seri hale getirilmesi ve seri hale getirilmesi için güçlü bir algoritma uygulamasına sahiptir.

Bazı insanlar ayrıca Pickling’i Serileştirme veya Marshalling olarak adlandırır.

Serileştirme ile Python nesnelerini ağ üzerinden aktarabiliriz. Ayrıca bir Python nesnesinin durumunu sürdürmek için de kullanılır. Bunu bir dosyaya veya veritabanına yazabiliriz.

 

6) Python’da bellek yönetimi nasıl çalışır?

Python’da, tüm Python nesnelerini ve veri yapılarını içeren özel bir yığın alanı vardır. CPython’da yığın alanını yönetmekten sorumlu bir bellek yöneticisi vardır.

Python bellek yöneticisinde segmentasyon, paylaşım, önbelleğe alma, bellek ön tahsisi vb. ile ilgilenen farklı bileşenler vardır.

Python bellek yöneticisi, Referans sayma algoritmasını kullanarak çöp toplama işini de halleder.

 

7) Bir Python Komut Dosyasında Statik Analizi nasıl gerçekleştirirsiniz?

Bunun için PyChecker adlı Statik Analiz aracını kullanabiliriz. PyChecker, Python kodundaki hataları algılayabilir.

PyChecker ayrıca herhangi bir stil sorunu için uyarı verir.

Python kodundaki hataları bulmak için kullanılan diğer bazı araçlar pylint ve pyflakes’tir.

 

Devamı Python Mülakat Soruları -2- yazımda! Ayrıca Veri Analizi Mülakat Soruları yazımı da inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir